De ontdekking van de superparel
Geronimo Stilton
Beschikbaarheid | Uitgave | Plaats in de bib |
---|---|---|
2 items uitgeleend
|
De Wakkere Muis, 2013 |
VERDIEPING 2 : BABILLE : AVONTUUR : VERHALEN : STIL |
Beschikbaarheid | Uitgave | Plaats in de bib |
---|---|---|
Uitgeleend
|
De Wakkere Muis, 2013 |
JEUGD : VERHALEN GEEL (7-8 J.) : STIL |
Beschikbaarheid | Uitgave | Plaats in de bib |
---|---|---|
Uitgeleend
|
De Wakkere Muis, 2013 |
JEUGD : VERHALEN GEEL (7-8 J.) : STIL |
1 exemplaar
Beschikbaarheid | Uitgave | Plaats in de bib |
---|---|---|
Aanwezig |
De Wakkere Muis, 2013 |
JEUGD : VERHALEN GEEL (7-8 J.) : STIL |
1 exemplaar
Beschikbaarheid | Uitgave | Plaats in de bib |
---|---|---|
Magazijn |
De Wakkere Muis, 2013 |
MAGAZIJN : SCHOOLCOLLECTIE : ENKEL NA MAGAZIJNRESERVATIE : STIL |
31/12/2005
De geantropomorfiseerde muis Geronimo Stilton staat aan het hoofd van 'De Wakker Muis', de meest gelezen krant van Muizeneiland. Geronimo Stilton is eigenlijk een bange muis die voortdurend herhaalt dat hij een hekel heeft aan avonturen, maar er volop beleeft. Er verschijnen dan ook voortdurend nieuwe titels in deze reeks.
Wat me het meeste stoort in de boeken over Geronimo Stilton is de leegheid. Die wordt commercieel verpakt in glitterende illustraties en een tekst die kunstmatig opgeklopt wordt door gekleurde woorden. Het verhaal heeft bitter weinig om het lijf en lijkt snel in elkaar geflanst. In Het is kerstmis, Geronimo! zit de detectivemuis vol plannen voor een fantastisch kerstfeest. Dan verliest een vrachtwagen zijn lading kaasknallers voor zijn kantoor. Meteen roept Geronimo voorbijgangers op om te helpen. Sommigen hebben het te druk, maar als een oude muis en een punkmuis te hulp schieten, groeit de massa snel aan. De moraal is duidelijk, maar het is niet de enige goede daad die Geronimo verricht op kerstavond. De vertaling leest vlot, alleen de paar versjes met geforceerde rijmen zijn zwakker. De levendige tekst kan echter de banale inhoud niet verschonen. De hele tijd had ik de neiging zinnen te schrappen.
Vlinders in je buik is een voorspelbare titel, en dat is het hele verhaal ook. Veel meer dan wat flauw gedoe met clichés heeft het niet te bieden. Geronimo wordt tot over zijn oren verliefd op een gravin die hem natuurlijk niet ziet staan. De vrienden van Geronimo lokken hem mee naar een eiland, op zoek naar het achtste wereldwonder, de Kaasvlindervallei. De avonturiers worden beroemd, maar als de gravin hem daarop mee uit vraagt, wijst Geronimo haar af. De verklaring is flauw: "Maar het liet hem allemaal koud. Willen jullie weten waarom? Tja! Zo gaat dat soms met verliefdheid. Opeens kan het over zijn." Dit lege verhaaltje wordt opgeklopt met flauwe humor en ellenlange beschrijvingen.
De twee Fantasia-boeken van Geronimo Stilton spelen in op het succes van fantasy voor kinderen. In het eerste deel belandt de muis via een geheimzinnig muziekdoosje van kristal in de fantasiewereld waar hij door Prulletje Prulschrijver, een schrijvende pad, tot held wordt bevorderd. Prulletje is ook Geronimo's officiële gids op zijn queeste door Fantasia met als opdracht de feeënkoningin te redden. Tijdens de tocht groeit het gezelschap aan tot een heuse club van helpers met o.m. een ondeugend drakenprinsesje, de kabouterkoning en -koningin en een dapper glimwormpje. In Fantasia II bestaat de club uit nieuwe leden: de regenboogdraak, gansje Kwebbel, de Sneeuwprinses, een kakkerlak en een eenhoorn. Geronimo's gids is dit keer een pukkelige kameleon en de opdracht is het Hart van Geluk te brengen naar de feeënkoningin. De magische voorwerpen zijn hier kristallen sleutels.
In ijltempo wordt een massa ingrediënten uit de fantasy over de lezers uitgestort. In het eerste deel krijg je achteraan zelfs een Fantasie woordenboek (waarin Perrault verkeerdelijk als schrijver van fabels wordt voorgesteld). Het resultaat is een lappendeken die met grove steken aan elkaar is gezet. Alle hoofdstukken en zelfs de zinnen zijn kort en hapklaar. Het gaat duidelijk niet om het verhaal, maar om de effecten en de moraal. Ook hier veel glitter en clichés, en een opgeklopte tekst. Verder bevatten de boeken ook kras-en-ruikpagina's (van rozengeur tot zweetvoeten en chocolade), zoekprenten, raadsels, optische illusies, moppen, tips om een feestje te organiseren, invulpagina's en tips om gedichten te schrijven met zelfs een beperkt rijmwoordenboek. In het eerste deel krijgt Geronimo van de feeënkoningin de volgende moraal mee: 'Harmonie! Dat is het geheim van ons rijk. [...] Liefde is de beste verdediging tegen het kwaad: iedereen geeft om elkaar en zorgt voor elkaar.' In Fantasia II liggen de boodschappen er in elk rijk vuistdik bovenop gesmeerd. Zo glimlacht Oscar: 'De grootste schat die je kunt hebben, zijn eerlijke vrienden! Het waardevolste in het leven, zoals vriendschap, liefde, gezondheid en vrijheid, krijg je gratis! Dat kun je allemaal niet kopen!' Bemerk de uitroeptekens en dan zijn er nog de woorden in kleur. Sommige lessen zijn gedrukt op kleine oorkonden, vergezeld van spreekwoorden als 'na regen komt zonneschijn'.
Nog twee andere recente titels in de reeks over Geronimo Stilton zijn Kaas op wielen (over een reis naar het onbekende en verrassende Muisbekistan) en De glimlach van Lisa (de muis onderzoekt een aantal geheimen in een bekend schilderij van Leo V. -- het zal wel voor iedereen duidelijk zijn op welke bestseller hier geparasiteerd wordt). [Jan Van Coillie]
Didi Klijnsma-de Boer
De muis Geronimo Stilton vindt op zolder een muziekdoos. Deze leidt hem naar een gouden trap, die hem door zeven fantasielanden voert om uiteindelijk, met hulp van pad Prulletje Prulschrijver en de muziekdoos, de feeënkoningin te bevrijden. Fantasieverhaal waarin sprookjes, legendes, mythologische en historische verhalen herkenbaar zijn. Elk land wordt betreden door een poort met een afbeelding van een edelsteen waarover gewreven kan worden om de geur van de bewoners te ruiken (bijv. trollenstank). Vervolgens worden een karakteristiek en een plattegrond van het land gegeven en volgt het 'avontuur' waarin raadsels en geheimschrift opgelost moeten worden. De rode draad is vriendschap. Het taalgebruik is vrij moeilijk ('kapitelen') met soms zelfbedachte woorden ('rattenrap'); begrippen uit sprookjes en mythen worden achterin in een 'verklarende woordenlijst' uitgelegd. De bladspiegel is druk (kleurrijke gedetailleerde illustraties, verschillende lettertypen, kleuren en manieren van drukken) hetgeen het lezen erg bemoeilijkt. Met uitgebreide inhoudsopgave. Flitsend uitziend boek, eerste deel in de reeks 'Fantasia', met een wat matige inhoud. Is wel verkozen tot Het Mooiste Kinderboek Aller Tijden (2008). Vanaf ca. 9 jaar.
Tanja Maes
ua/an/22 j
Geronimo Stilton staat al 20 jaar aan het hoofd van Uitgeefgroep Stilton, dat onder andere het grootste dagblad van Rokford uitgeeft. Op een dag vindt hij op zijn zolder een heel bijzonder kristallen muziekdoosje. Dit leidt hem naar een gouden poort. Daar wordt hij opgewacht door Prulletje Prulschrijver, zijn gids door het wonderlijke Fantasia. Geronimo moet hulp bieden aan de feeënkoningin maar daarvoor moet hij door het rijk van de heksen, dat van de zeemeerminnen, de draken, de aardmannetjes, de kabouters, de reuzen en de feeën reizen. Elk rijk wordt betreden door een poort van kostbare steen. Ook heeft elke poort zijn eigen geur, die vrijkomt als je er met je vinger op wrijft. Als Geronimo Stilton heelhuids uit het avontuur komt, heeft hij stof genoeg om er een boek over te schrijven. Dit boek is uitgegeven in dezelfde stijl als eerdere avonturen. De illustraties zijn vrij uitbundig, kleurrijk en erg fantasievol. Er wordt volop gespeeld met lettertypes en lettergroottes, de teksten lezen heel vlot. Humor ontbreekt niet en je eigen fantasie wordt zeker en vast gestimuleerd. Speciaal zijn de geurpagina’s die écht ruiken. Als heksen echt zo ruiken, blijf je er liever uit de buurt. Het boek wordt nog aangevuld met een Fantasia Woordenboek, een kleine encyclopedie van fantastische wezens. Hierin wordt ook de geheime code voor het Fantastisch Schrift gegeven, nodig om de boodschappen in het boek te kunnen ontcijferen. Ook de betekenis van de stenen wordt verklaard en het verschil tussen fantasie en verbeelding wordtuitgelegd. Voor de liefhebbers is alvast Fantasia II verschenen.
Laat hieronder weten op welk e-mailadres je een bericht wil krijgen als dit item beschikbaar is. Dit is geen reservering. Je krijgt geen voorrang om dit item te lenen.
Je gaat akkoord dat we je een mail sturen om je aanvraag te bevestigen en je te verwittigen wanneer jouw artikel binnen is. Deze mails zijn eenmalig. Je kan je toestemming op elk moment intrekken via de link in de bevestigingsmail.