De koffer
Chris Naylor-Ballesteros
1 exemplaar
Beschikbaarheid | Uitgave | Plaats in de bib |
---|---|---|
Aanwezig |
Gottmer, 2020 |
VERDIEPING 2 : BABILLE : Kleuter : gevoelens - gedrag ![]()
Vriendschap |
1 exemplaar
Beschikbaarheid | Uitgave | Plaats in de bib |
---|---|---|
Aanwezig |
Gottmer, 2021 |
Thema: migratie 4.MIG.KO |
Eva Kramer
Op een dag komt er een raar dier aan, met een koffer. Vogel, Haas en Vos zijn nieuwsgierig: wat zit er in die koffer? Volgens het vreemde dier zit er een theekopje in, en ook een tafel en een stoel en zelfs een heel huis. Vogel, Vos en Haas vertrouwen het onbekende dier niet en als hij slaapt breken ze stiekem zijn koffer open. Dat blijkt een vergissing. Stil en krachtig prentenboek met sociale filosofische grondslag dat haarscherp de actualiteit raakt. Hoe reageren we op een vreemdeling die veel heeft meegemaakt en een thuis zoekt? De prenten zijn opvallend leeg en concentreren zich op de hoofdrolspelers, met minimale middelen tonen ze veel expressie. Tekst en prenten zijn versmolten omdat ieder figuur zijn eigen lijf- en tekstkleur heeft (de tekst staat in de prenten). Illustraties zijn eenvoudig maar sprekend, gemaakt in gemengde techniek (inkt, aquarel, krijt). De tekst, in groot lettertype met schreef, is kort en ingetogen. Er valt geen woord te veel. Fraaie druk, kleurrijk omslag met glanzende delen. Hoopvol en ontroerend prentenboek, een aanrader om thuis of in de klas te lezen, te praten en meer te begrijpen van mensen die vluchten en hoe wij op hen (kunnen) reageren. Vanaf ca. 4 jaar.
Sigrid Degroote
us/ug/05 a
Veel mensen pakken hun koffer om op reis te gaan ter vermaak en ontspanning. Anderen daarentegen vertrekken om nooit meer terug te keren, omwille van oorlog, geweld, armoede of een gebrek aan perspectief en kansen. Bij hun vertrek moeten ze kiezen wat ze meenemen en wat ze achterlaten. De inhoud van hun koffer toont dus wie zij zijn en waarvoor ze staan.
Het hoeft dan ook niet te verbazen dat de koffer van het onbekende groene dier dat geheel onverwacht bij Vos, Kip en Konijn opduikt, grote belangstelling wekt. In die mate zelfs dat Vos en Kip koste wat het kost willen achterhalen wat er nu precies in die koffer zit. Want dat deze vreemdeling een theekopje én een tafel én een stoel én een houten huisje op een heuvel met bomen in zijn koffer heeft meegenomen, nee dat geloven ze niet. Vos, Kip en Konijn belichamen drie mogelijke reacties tegenover een vreemdeling. We weten immers niet wie of wat het groene dier is noch waar hij precies vandaan komt en waarom hij hier is. In die zin staat het groene dier voor iedereen, ongeacht huidskleur, afkomst of herkomst. (Hij staat dus ook voor óns.) Zijn we achterdochtig of eerder nieuwsgierig of toch onmiddellijk behulpzaam? Dit verhaal gaat niet zozeer over migratie an sich maar vooreerst over hoe we omgaan met de Ander die we niet kennen. Het boek kan dus bij veel situaties gebruikt worden, thuis of in de klas, ook bij jonge kleuters.
Want dit beladen onderwerp wordt op een warme, subtiele maar rake manier gebracht. Ook over de illustraties en vormgeving is grondig nagedacht. Eén grijze koffer en vier personages in vier heldere kleuren (die ook in de dialogen terugkeren), meer is er niet. De illustraties in aquarel en inkt zijn eenvoudig en uitgepuurd, volledig herleid tot de essentie. Precies daardoor zijn ze bijzonder expressief en overtuigend. De bitterzoete herinneringen van het groene dier in zachte sepiatinten vormen een knap en ontroerend contrast. ‘De koffer’ heeft alles in zich om een referentieboek voor dit thema te worden. Hoed af dus voor Chris Naylor - Ballesteros die met weinig tekst en beeld een voortreffelijk prentenboek wist te maken.
Laat hieronder weten op welk e-mailadres je een bericht wil krijgen als dit item beschikbaar is. Dit is geen reservering. Je krijgt geen voorrang om dit item te lenen.
Je gaat akkoord dat we je een mail sturen om je aanvraag te bevestigen en je te verwittigen wanneer jouw artikel binnen is. Deze mails zijn eenmalig. Je kan je toestemming op elk moment intrekken via de link in de bevestigingsmail.